Klasist yardım sayfası ile tüm merak ettikleriniz ile ilgili bilgi bulabilir, daha keyifli bir alışveriş deneyimi elde edebilirsiniz. Aradığınız cevabı bulamadınız mı? Hemen bizlere iletişim sayfası üzerinden mesaj göndererek 24 saat içinde ekibimiz tarafından yardım alabilirsiniz. Keyifli alışverişler dileriz.

Neden üye olmalıyım?

Klasist.com’a üye olduğunuzda yenilikler, fırsatlar ve kampanyalardan öncelikli olarak haberdar olabilir, size özel alışveriş olanaklarından faydalanabilirsiniz.

Üye olmadan alışveriş yapabilir miyim?

Klasist.com’a üye olmadan alışveriş yapabilirsiniz.

Üyelik bilgilerimi güncellemeli miyim?

Üyelik bilgilerinizin güncel ve doğru olması sizi yenilikler, firsatlar ve kampanyalar hakkında bilgilendirmenin yanı sıra size özel teklifler geliştirmemize ve bu tekliflerin size zamanında ulaşmasına yardımcı olmaktadır.

Şifremi unuttum, ne yapmalıyım?

Klasist.com’a üye olurken kullandığınız şifrenizi unuttuysanız “Üye Girişi” bölümünden “Şifremi Unuttum” yönlendirmesine tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Klasist.com’dan nasıl alışveriş yapabilirim?

Klasist.com üyeliğinizi oluşturduktan veya üye girişinizi yaptıktan sonra hemen alışverişe başlayabilirsiniz. Dilerseniz ilgilendiğiniz marka veya ürünlerle ilgili arama yapabilir, veya sitemizdeki kategorilerden ilgilendiklerinizi seçerek ürünleri inceleyebilirsiniz. Beğendiğiniz ürünleri, renk ve beden seçeneklerini işaretledikten sonra sepetinize ekleyebilir, teslimat ve ödeme bilgilerini doldurarak alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

Türkiye’nin her yerine teslimatınız var mı?

Türkiye’nin her yerinden Klasist.com’u ziyaret edip seçtiğiniz ürünleri sipariş edebilirsiniz.

Fiyatlarınıza KDV dahil mi?

Klasist.com’da belirtilen ürün fiyatlarına KDV dahildir.

Ödemeyi nasıl yapacağım? Ödeme seçeneklerim nelerdir?

KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Ödeme ekranına geldiğinizde varsayılan ödeme seçeneği olarak Kredi Kartı gelecektir. Kredi kartı bilgilerinizi kartın üzerine bulunduğu haliyle ilgili alanlara yazınız. Destekleyen bankalar için Kredi Kartı Ödemelerinde “3D Secure” olarak şifre girerek güvenli ödeme yapabilirsiniz.

Ödemeyi ürünleri teslim alırken kapıda yapabilir miyim?

Kapıda ödeme seçeneğimiz yoktur.

Klasist.com’dan alışveriş yapmak güvenli mi? Kredi kartı bilgilerini kaydediyor musunuz?

Ödeme yaparken kredi kartınızla ilgili bilgiler 128bit SSL kullanılarak şifrelenip, otomatik olarak ödeme işlemlerinin yapıldığı bankaya ulaşmakta ve provizyon alınmaktadır. Bu işlem sırasında bilgileriniz sadece bankaya gönderilmekte, Klasist Tasarım Tekstil tarafından hiçbir şekilde tutulmamaktadır.

Kişisel bilgilerim güvende mi?

Üyelik kaydı ve alışveriş sırasında verdiğiniz bilgileriniz üyelik sözleşmesi uyarınca saklanmakta ve izniniz dışında paylaşılmamaktadır .

Siparişimin durumunu öğrenebilir miyim?

Siparişinizin durumu hakkında bilgi almak için; siparişlerim bölümünden kargo takip numaranızı alarak Aras Kargo sayfasından kargo hareketlerini takip edebilirsiniz.

Ürün Temin Koşulları?

Klasist.com üzerinden satılan ürünler stoklar ile sınırlıdır. Ürün stokları sistem üzerinden otomatik olarak kayıt altında tutulmaktadır. Ürün stokları biten ürünler otomatik olarak satışa kapanmakta olduğundan müşterilerimiz güvenle sipariş verebilmekte ve firmamız ürünleri temin edebilmektedir.

Teslimat süresi ne kadar?

Klasist.com üzerinden yaptığınız alışverişlerde, ürünleriniz depomuz ve merkezimizden temin edilerek kargoya teslim edilmektedir. Kargo firması, siparişinizi –iş günleri– 09.00-18.00 saatleri arasında belirttiginiz adrese teslim edecektir. Ürününüz kargoya teslim edildiğinde SMS yoluyla tarafınıza bilgi iletilecektir.Siparişinizin durumunu “Hesabım” sayfasında bulunan “Siparişlerim” bölümünden anlık olarak takip edebilirsiniz.

Satın aldığım ürünü teslim alırken kargo ücreti ödeyecek miyim?

Klasist.com üzerinden yapılan bütün alışverişlerde kargo ücreti tarafımızdan karşılanmakta olup müşterilerimiz herhangi bir ücret ödememektedir.

Türkiye’nin her yerine teslimat yapıyor musunuz?

Klasist.com’dan satın almış olduğunuz ürünler Türkiye’nin her yerine adresinize teslim edilir. Yurt dışına ve Kıbrıs’a gönderim yapılmamaktadır.

Kargo firması bana ulaşamazsa ne olur?

Kargo firması size verdiğiniz adreste ulaşamazsa, adresinize, üzerinde irtibata geçebileceğiniz telefon, adres bilgileri bulunan bir “Haber Kağıdı” bırakacaktır. Bu numaraları arayarak paketinizle ilgili bilgi alabilirsiniz.

Kargo ücreti var mı?

Klasist.com’dan yapacağınız bütün alışverişlerinizde kargo ücretsizdir.

Alışverişim hangi kargo şirketi ile ulaştırılacak?

Klasist.com’dan yapılan alışverişlerin sevkiyat işlemleri Aras Kargo tarafından sağlanmaktadır.

Kargo teslimatı sırasında nelere dikkat etmeliyim?

Kargo size teslim edildiğinde ezilme, deformasyon, ıslaklık ya da ürüne zarar verebilecek bir durum söz konusu ise, kargo görevlisi ile birlikte paketi açarak ürünlerinizin durumunu kontrol ediniz. Ürünlerde bir hasar gördüğünüz durumda, ürünleri teslim almayıp kargo yetkilisinden tutanak tutmasını isteyiniz. Tutanak tutulan ürünler kargo firması tarafından Klasist.com’a ulaştırılacak ve tarafımızdan ürünlerin iadesi yapılacaktır.

Satın almış olduğum ürünleri nasıl iade edebilirim?

Klasist.com üzerinden yaptığınız alışverişlerinizde ürünü teslim aldıktan sonra 14 gün boyunca koşulsuz şartsız olarak iade işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ürünlerimizde değişim yapılmamaktadır.

Özel indirim ve kampanya kodu ile satın alınan ürünlerde iade ve değişim yapılmamaktadır.

İade etmek istediğiniz ürünleriniz için info@klasist.com veya sitemiz iletişim bölümünden form doldurarak iade talebi oluşturabilirsiniz. İade talepleriniz ekibimiz tarafından incelenerek onay verildikten sonra sizi yönlendirecek şekilde iletişime geçmektedirler.

İadesi onaylanan ürünlerimin iade ödemesi ne zaman yapılır?

İade talebiniz onaylandığında, iade bedeliniz otomatik olarak alışverişin yapılırken kullanılan kredi kartına iade edilir. İadenin kartınıza ulaşması ilgili bankanın iç süreçlerine bağlı olarak farklılık göstermekte ve gecikmeler yaşanabilmektedir. Bu durumları bankanız üzerinden takip etmenizi rica ederiz.

KLASİST MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ

MADDE 1: TARAFLAR
1.1. SATICI
Ticari Ünvanı: KLASİST Tasarım Tekstil
Adresi: Çırpıcı Mah. Şehit Cengiz Aluçku Sok. No:9 34025 Zeytinburnu/İstanbul
Telefonu: +90 541 275 33 96
E-posta Adresi: info@klasist.com
Ürün İade Adresi: Çırpıcı Mah. Şehit Cengiz Aluçku Sok. No:9 34025 Zeytinburnu/İstanbul

1.2. ALICI
Adı Soyadı / Ünvanı: [[sozlesme.Alici_AdSoyad]]
Teslimat Adresi: [[sozlesme.Fatura_Adres]]
Telefonu: [[sozlesme.Fatura_TelefonGsm]]
E-Posta Adresi: [[sozlesme.Alici_Email]]

MADDE 2: KONU
İşbu sözleşmenin konusu, SATICI’ nın, SİPARİŞ VEREN/ALICI’ya www.klasist.com internet adresinden yapılan, aşağıda nitelikleri ve satış fiyatı belirtilen ürün/ürünlerin satışı ve teslimi ile ilgili olarak 6052 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ve 27.11.2014 tarih ve 29188 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği” hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerini kapsamaktadır.

MADDE 3: SÖZLEŞME KONUSU ÜRÜN/ÜRÜNLER BİLGİLERİ
Malın/Ürün/Ürünlerin/Hizmetin türü, miktarı, marka/modeli, rengi, adedi, satış bedeli, ödeme şekli aşağıda belirtildiği gibidir.[[sozlesme.Siparis_Urunler]]

Ödeme Şekli : [[sozlesme.Odeme_Tipi]]  

Siparişinizi mesai saatleri içerisinde vermiş olduğunuz takdirde ürün aynı gün içerisinde, mesai saatleri dışında sipariş vermiş olduğunuz takdirde ise ertesi gün, alıcı adına kargo firmasına teslim edilir. Kargo gönderi kodunuz sisteme yansıdıktan sonra en geç 3 gün içerisinde siparişiniz yetkili kargo tarafından teslim edilecektir. Ürün sevkiyat masrafı olan [[sozlesme.KargoUcreti]]  kargo ücreti ürünün toplam satış fiyatına dâhildir.

MADDE 4: GENEL HÜKÜMLER

4.1. ALICI sözleşme konusu ürün/ürünler için, toplam sipariş tutarı üzerinden yukarıda belirtilen ürün bedellerini ödemekle yükümlüdür.

4.2. ALICI ve FATURA BİLGİLERİ aynı kişiye ait ve/veya farklı kişilere ait olabilir. Farklı kişilere ait olması durumunda işbu sözleşme kapsamında verilen tüm bilgilerden ALICI sorumludur.

4.3. ALICI işbu sözleşme kapsamında verdiği tüm bilgilerin doğru olduğunu kabul eder. Verilen bilgiler ile ALICI’ ya ulaşılamaması durumunda SATICI’ nın sorumluluğu bulunmamaktadır ve tüm sorumluluk ALICI’ya aittir.

4.4. Bu hizmet yalnızca perakende satışa ve nihai kullanımına yöneliktir. Toptan ve ”yeniden satış” amaçlı siparişlerin ön bilgi formu ve/veya satış sözleşmesi oluşmuş olsa dahi SATICI siparişi iptal ederek teslim etmeme hakkını saklı tutar.

4.5. Sözleşme konusu ürün/ürünler, yasal 30 günlük süreyi aşmamak koşulu ile her bir ürün için ALICI’ nın yerleşim yerinin uzaklığına bağlı olarak işbu sözleşmede belirtilen teslimat tarihine/sözleşmenin ifa tarihine kadar SİPARİŞ VEREN/ALICI’ nın gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa teslim/ifa edilir.

4.6. Mesafeli Satış Sözleşmesi’nin akdedilmesi için, işbu sözleşmenin ALICI tarafından elektronik olarak onaylanması gerekmektedir.

4.7. Sözleşme konusu ürün/ürünlerin teslimatı için işbu sözleşmenin elektronik ortamda onaylanarak SATICI’ ya ulaştırılmış olması ve bedelinin SİPARİŞ VEREN/ALICI’ nın tercih ettiği ödeme şekli ile SATICI’ nın hesabına aktarılmış olması şarttır. Ürün bedeli SATICI’ nın hesabına aktarılmaz veya banka kayıtlarında iptal edilir ise SATICI ürün teslimi yükümlülüğünden kurtulmuş kabul edilir.

4.8. ALICI, sözleşme konusu ürün/ürünlerin temel nitelikleri, satış fiyatı ve ödeme şekli ile teslimata ilişkin tüm bilgileri okuyup bilgi sahibi olduğunu ve elektronik ortamda gerekli teyidi verdiğini kabul ve beyan eder.

4.9. ALICI, SATICI tarafından üretilen tasarımlarda kullanılan özel tasarım tekniklerinin, doku, desen, tasarım elementleri (ikon, düğme vb.), stiller, gradyan ve solid renk tonları ile her türlü grafik tasarım, illustrasyon, çizim, tasarım ve eserlerin tasarımında kullanılan öğelerin Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’ndan (FSEK) kaynaklı tüm hakların SATICI’ya ait olduğunu kabul ve beyan eder.

4.10. ALICI, SATICI tarafından üretilen ve SATICI’nın “BASİC” olarak sitesinden satışa sunduğu baskısız ürünlerinin üzerine, ticari amaçla satışa sunmak amacıyla, SATICI’nın Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’ndan (FSEK) kaynaklanan hiçbir hakkının ve ilişkisinin olmadığı tasarım, illustrasyon vb çizimleri basmasının ve satmasının SATICI’nın gerek Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gerekse de ilgili Kanun Hükmündeki Kararnamelerdeki sınaî haklarına tecavüz olarak addedileceğini kabul ve beyan eder.

4.11. ALICI, SATICI’nın Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gerekse de ilgili Kanun Hükmündeki Kararname’lerdeki sınaî haklarına tecavüz oluşturacak şekilde satışa sunacağı ve SATICI’nın markasını taşıyan ürünlerden dolayı üçüncü kişileri zarara uğratmasından dolayı hukuken sorumlu olduğunu kabul ve beyan eder.

4.12. Sözleşme konusu ürün/ürünler, SİPARİŞ VEREN/ALICI’ dan başka bir kişi/kuruluşa teslim edilecek ise, teslim edilecek kişi/kuruluşun teslimatı kabul etmemesinden SATICI sorumlu tutulamaz. Bu durumda tüm sorumluluk SİPARİŞ VEREN/ALICI’ ya aittir.

4.13. SATICI, sözleşme konusu ürün/ürünlerin sağlam, eksiksiz, siparişte belirtilen niteliklere uygun ve varsa garanti belgeleri ve kullanım kılavuzları ile teslim edilmesinden sorumludur.

4.14. SATICI, haklı bir sebebe dayanmak şartıyla, sözleşmeden doğan ifa yükümlülüğünün süresi dolmadan ALICI’ yı bilgilendirmek ve açıkça onayını almak suretiyle ALICI’ ya eşit kalite ve fiyatta farklı bir ürün tedarik edebilir.

4.15. SATICI, sipariş konusu ürün veya hizmetin yerine getirilmesinin imkânsızlaşması halinde sözleşme konusu yükümlülüklerini yerine getiremezse, bu durumu öğrendiği tarihten itibaren üç gün içinde ALICI’ya yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirir ve varsa teslimat masrafları dahil olmak üzere tahsil edilen tüm ödemeleri bildirim tarihinden itibaren en geç 14 gün içinde iade eder.

4.16. Ürünün tesliminden sonra ALICI’ ya ait kredi kartının ALICI’ nın kusurundan kaynaklanmayan bir şekilde yetkisiz kişilerce haksız veya hukuka aykırı olarak kullanılması nedeni ile ilgili banka veya finans kuruluşun ürün bedelini SATICI’ ya ödememesi halinde, ALICI ‘nın kendisine teslim edilmiş olması kaydıyla ürünün 3 gün içinde SATICI’ ya gönderilmesi zorunludur. Bu takdirde nakliye giderleri ALICI’ ya aittir.

4.17. SATICI mücbir sebepler veya nakliyeyi engelleyen hava muhalefeti, ulaşımın kesilmesi gibi olağanüstü durumlar nedeni ile sözleşme konusu ürünü süresi içinde teslim edemez ise, durumu ALICI’ ya bildirmekle yükümlüdür. Bu takdirde ALICI siparişin iptal edilmesini, sözleşme konusu ürünün varsa emsali ile değiştirilmesini ve/veya teslimat süresinin engelleyici durumun ortadan kalkmasına kadar ertelenmesi haklarından birini kullanabilir. ALICI’ nın siparişi iptal etmesi halinde ödediği tutar 10 gün içinde kendisine nakden ve defaten ödenir.

4.18. 18 yaşından küçük kişiler SATICI internet sitesinden, çocuklara yönelik ürünlerin satışa sunulması durumunda dahi, alışveriş yapamaz.

4.19. Ürünlerin fiyatları, katma değer vergisi ilave edilmiş Türk Lirası cinsinden sitede yer almaktadır. ALICI internet sitesinden kredi kartı, havale veya EFT ile alışveriş yapabilir. Kredi kartı ile verilen siparişler verildikleri an işleme alınamayacak olup, kredi kartından işbu sözleşme uyarınca ALICI tarafından ödenmesi gerekli meblağın blokesinin yapıldığı ya da bu tutardaki havale – EFT bedelinin satıcı hesabına ulaştığının SATICI yetkilileri tarafından tespit edildiği an söz konusu siparişlerin işleme alınması mümkün bulunmaktadır. Havale veya EFT ile ödeme yapılması halinde, SATICI hesabına iki gün içinde ALICI ödemelerinin geçmemesi durumunda siparişler iptal edilmektedir.

4.20. Teslimat sırasında hasarlı olduğu belirlenen ürünler hakkında kargo yetkilisi ile birlikte tutanak tutulması gerekmektedir. Garanti belgesi ile satılan ürünlerde ayıp olması halinde, ürünler yetkili servislerin kontrolüne gönderilebilecektir.

4.21. Bankaların ödemeler esnasında havale masrafı veya sair isimler altında yapacakları kesintilerden SATICI sorumlu değildir. Bu çerçevede ALICI vadeli alımlarda faiz oranı, havale masrafı, temerrüt faizi hükümleri gibi bilgileri Bankası ile teyit edeceğini ve söz konusu hükümlerin Bankası ile arasındaki sözleşme esaslarına göre belirleneceğini kabul eder.

4.22. Kredi kartına iade talebi bulunması halinde, ALICI’ ya nakit iadesi yapılması mümkün değildir. SATICI’nın yükümlülüğü, kart ile alışveriş yapılan tutarı bankaya ödemekten ibarettir. Kredi kartı iadeleri, Bankaların mevcut iade prosedürleri çerçevesinde ve SATICI’nın Bankalar ile yapmış olduğu sözleşmeler dâhilinde yapılmaktadır. Bu çerçevede taksitli alışveriş iadelerinde ALICI şimdiden, ürünü kaç taksit ile aldı ise Bankanın kendisine ödemeyi de taksitle yapabileceğini bildiğini ve buna muvafakati olduğunu kabul etmektedir. SATICI’nın bankaya tek seferde iade talimatı vermesi durumunda dahi, kredi kartlarına iadeyi her ay karta bir taksit iadesi şeklinde Banka tarafından aktarılabilmektedir. ALICI işbu maddeyi okumuş ve kabul etmiş olduğunu taahhüt eder.

4.23. İşbu sözleşme, SİPARİŞ VEREN tarafından elektronik ortamda onaylanıp SATICI’ ya ulaşmasından sonra geçerlilik kazanır.

MADDE 5: CAYMA HAKKI

Tüketici; mal satışına ilişkin mesafeli sözleşmelerde, ürünün kendisine veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa teslim tarihinden itibaren 14 (ondört) gün içerisinde hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin malı reddederek sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanımından kaynaklanan masraflar SATICI’ ya aittir. Cayma hakkının kullanılması için 14 günlük süre içinde SATICI’ nın yukarıda bildirilen adresine iadeli taahhütlü posta, faks, telefon veya eposta ile bildirimde bulunulması gerekmektedir.Cayma hakkının kullanılması halinde, SİPARİŞ VEREN/ALICI’ ya teslim edilen ürün/ürünlerin SATICI’ ya gönderildiğine ilişkin kargo teslim tutanağı örneği ile fatura aslının SATICI’ ya iadesi zorunludur. ALICI’nın cayma hakkını kullandığına ilişkin bildirimin SATICI’ya ulaştığı tarihten itibaren 14 gün içinde, ALICI’dan tahsil edilen tüm ödemeler Alıcı’ya ek bir masraf yükletmeksizin iade edilir. Cayma hakkının 14 gün içinde kullanılması halinde ürün/ürünler SATICI’ ya, SİPARİŞ VEREN/ALICI tarafından kargo ile iade edilir ve bu durumda kargo ücreti SATICI’ ya aittir. SATICI, malı kendisinin geri alacağına dair bir teklifte bulunmadıkça ALICI, iade edilecek malı eksiksiz ve hasarsız olarak, cayma hakkının kullanılmasından itibaren 10 (on) gün içinde Aras Kargo firması ile SATICI’ya iade edecektir.
ALICI, Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’nin 15. maddesinde belirtilen ve aşağıda sayılan hallerde cayma hakkını kullanamayacağını bildiğini kabul, beyan ve taahhüt eder:

  1. a) Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak değişen ve satıcı veya sağlayıcının kontrolünde olmayan mal veya hizmetlere ilişkin sözleşmeler
  2. b) Tüketicinin istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallara ilişkin sözleşmeler
  3. c) Çabuk bozulabilen veya son kullanma tarihi geçebilecek malların teslimine ilişkin sözleşmeler

ç) Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların teslimine ilişkin sözleşmeler

  1. d) Tesliminden sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan mallara ilişkin sözleşmeler
  2. e) Malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin sözleşmeler
  3. f) Abonelik sözleşmesi kapsamında sağlananlar dışında, gazete ve dergi gibi süreli yayınların teslimine ilişkin sözleşmeler
  4. g) Belirli bir tarihte veya dönemde yapılması gereken, konaklama, eşya taşıma, araba kiralama, yiyecek-içecek tedariki ve eğlence veya dinlenme amacıyla yapılan boş zamanın değerlendirilmesine ilişkin sözleşmeler

ğ) Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya tüketiciye anında teslim edilen gayri maddi mallara ilişkin sözleşmeler

  1. h) Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile ifasına başlanan hizmetlere ilişkin sözleşmeler.

    MADDE 6: DİĞER HÜKÜMLER

6.1. ALICI, www.klasist.com internet sitesinde sözleşme konusu ürünün temel nitelikleri, satış fiyatı ve ödeme şekli ile teslimata ilişkin ön bilgileri ve mesafeli satış sözleşmesini okuyup bilgi sahibi olduğunu ve elektronik ortamda gerekli teyidi verdiğini beyan eder. ALICI; bu Ön Bilgilendirmeyi ve Mesafeli Satış Sözleşmesini elektronik ortamda teyit etmekle, SATICI tarafından ALICI’ ya verilmesi gereken adres, siparişi verilen ürünlere ait temel özellikler, ürünlerin vergiler dâhil fiyatı, ödeme ve teslimat bilgilerini de doğru ve eksiksiz olarak edindiğini teyit etmiş olur.

6.2. Ürünün teslimatı için işbu Mesafeli Satış Sözleşmesi’nin elektronik ortamda teyid edilmesi şarttır. Herhangi bir nedenle ürün bedeli ödenmez veya banka kayıtlarında iptal edilir ise, SATICI ürünün teslimi yükümlülüğünden kurtulmuş kabul edilir.

6.3 Sözleşme konusu mal/hizmet ile ilgili şikayetler, Satıcı’nın Sözleşme’nin giriş kısmında belirtilen iletişim bilgileri aracılığıyla yapılabilir.

MADDE 7: BORÇLUNUN TEMERRÜDÜ

ALICI’ nın temerrüde düşmesi halinde, ALICI, borcun gecikmeli ifasından dolayı SATICI’ nın oluşan zarar ve ziyanını ödemeyi kabul eder. ALICI’nın temerrüdünün SATICI’ nın kusurundan kaynaklandığı hallerde ALICI herhangi bir zarar ve ziyan talebini karşılamak mecburiyetinde olmayacaktır.

MADDE 8: YETKİLİ MAHKEME

Tüketici; şikâyet ve itirazları konusunda başvurularını, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından her yıl Aralık ayında belirlenen parasal sınırlar dâhilinde tüketicinin mal veya hizmeti satın aldığı veya ikametgâhının bulunduğu yerdeki tüketici sorunları hakem heyetine veya tüketici mahkemesine yapabilir.
İşbu sözleşmenin onaylanması durumunda SİPARİŞ VEREN/ALICI işbu sözleşmenin tüm koşullarını kabul etmiş sayılır.

MADDE 9: SON HÜKÜMLER

9.1. ALICI SÖZLEŞME’Yİ OKUDUĞUNU, ANLADIĞINI, HAKLARININ VE YÜKÜMLÜLÜKLERİNİN BİLİNCİNDE OLDUĞUNU KABUL EDER.

9.2. TARAFLAR, SÖZLEŞME İLE KARARLAŞTIRILAN EDİMLER ARASINDA HİÇBİR ORANSIZLIK BULUNMADIĞINI VE KARŞILIKLI EDİMLERİN İŞİN NİTELİĞİNE UYGUN OLDUĞUNU, SÖZLEŞME KONUSUNA GİREN İŞLEMLER KAPSAMINDA HERHANGİ BİR TECRÜBESİZLİKLERİNİN BULUNMADIĞINI KABUL EDERLER.

9.3. ALICI, SÖZLEŞME KAPSAMINDA YER ALAN İŞLEMLERİN KENDİ MENFAATİNE UYGUN OLDUĞU KONUSUNDA TAM BİR KANAATE VARDIĞINI VE TÜM ŞARTLARA KENDİ ÖZGÜR İRADESİ İLE, HİÇBİR GÜÇLÜK VEYA SIKINTI İÇİNDE OLMADAN, DÜŞÜNEREK, İSTEYEREK VE BİLEREK UYACAĞINI KABUL EDER.

9.4. TARAFLAR, SÖZLEŞME’NİN HÜKÜMLERİNİN HAKSIZ ŞART SAYILABİLECEK BİR ÖZELLİK TAŞIMADIĞINI, MENFAATLER DENGESİ BAKIMINDAN BİR HAKSIZLIK OLMADIĞINI KABUL EDER.

9.5. İŞBU SÖZLEŞME HÜKÜMLERİ TÜKETİCİ SÖZLEŞMELERİNDEKİ HAKSIZ ŞARTLAR HAKKINDA YÖNETMELİK HÜKÜMLERİ UYARINCA HERHANGİ BİR HAKSIZ ŞART İÇERMEMEKTEDİR. HÜKÜMLER DÜRÜSTLÜK VE İYİNİYET KURALINA AYKIRILIK TEŞKİL ETMEMEKTE OLUP TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDAKİ MEVZUATA UYGUN OLARAK HAZIRLANMIŞTIR.

9.6. İŞBU SÖZLEŞME HÜKÜMLERİ TÜRK BORÇLAR KANUNU HÜKÜMLERİ DE DİKKATE ALINARAK HAZIRLANMIŞTIR. TÜRK BORÇLAR KANUNU’NUN 21. MADDESİNDE ÖNGÖRÜLEN BAĞLAYICILIK VE İÇERİK DENETİMİ ALICI TARAFINDAN YAPILMIŞTIR. İŞBU SÖZLEŞME HÜKÜMLERİNDEN HİÇBİRİ İŞBU SÖZLEŞME’NİN NİTELİĞİNE VE İŞİN ÖZELLİĞİNE YABANCI (ŞAŞIRTICI ŞARTLAR) NİTELİK TAŞIMAZ. İŞBU SÖZLEŞME HÜKÜMLERİ AÇIK VE ANLAŞILIR BİR ŞEKİLDE YAZILMIŞ OLUP BİRDEN ÇOK ANLAMI İFADE ETMEMEKTEDİR.

KLASİST ile ilgili herhangi bir konuda bilgi almak, istek, öneri veya şikayetler için aşağıdaki e-posta adresimizi de kullanabilirsin: 

Siparişleriniz ve kargolarınız hakkında bilgi almak için aşağıdaki e-posta adresimizi de kullanabilirsin: 

Merkez: Çırpıcı Mah. Şehit Cengiz Aluçku Sk. No:9 34025 Zeytinburnu/İstanbul

Depo: Kocatepe Mah. 19. Sk. No:18, 34045 Bayrampaşa/İstanbul

“Ofis ve depo adreslerimizde ürün satışı yapılmamaktadır.”

Klasist.com’a ait sadece online mağazalarımız bulunmaktadır. Firmamız Trendyol, Hepsiburada üzerinde şubeleri bulunmakta olup alışveriş imkanı sunmaktadır.